Odchudzanie zaczyna się nie w brzuchu, tylko w naszej głowie.
Odchudzanie, wbrew pozorom, ma swój początek w głowie. Jeśli chcesz odżywiać się normalnie i przestać myśleć o diecie to przeczytaj poniższy artykuł.
Czy kiedykolwiek zapoznałeś się z poniższymi danymi?
Obecnie ponad 1,9 miliarda ludzi po 18 roku życia ma nadmierną masę ciała (średnio 39%), z czego aż 650 mln stanowią osoby otyłe (13% populacji). Dodatkowo, 18% dzieci w wieku 5-19 lat ma nadwagę, a 7% jest otyłych.
Również w Polsce skala problemu nadwagi i otyłości jest bardzo duża.
3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Z kolei dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Dane przytoczone ze strony GIS.
Albo poniższe ?
64 proc. Polaków jest aktywnych fizycznie – wynika z badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar. To o 2 p.p. więcej niż w 2018 roku. Rośnie zaangażowanie najbardziej aktywnych Polaków – już 19 proc. z nich ćwiczy 5 razy w tygodniu.
Mimo świadomości pozytywnego wpływu ruchu na zdrowie wciąż, co trzeci mieszkaniec naszego kraju nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej – Polacy pozostają jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej.
Każda osoba, która chociaż raz w życiu postanowiła przejść na dietę wie doskonale, że proces zrzucania wagi to nie tylko racjonalnie dobrana dieta i odpowiedni bilans kaloryczny. Dlaczego tak często nie uzyskujemy pożądanego efektu?
Co stoi nam na przeszkodzie?
Na 100% znane są wam popularnie używane, lub zasłyszane:
- nie chce mi się, nie dam rady,
- tyle razy próbowałam i tak nie wyszło,
- jest brzydka pogoda jutro pójdę poćwiczyć,
- przecież tak mnie bolą mięśnie po ostatnim treningu, że mogę zrobić sobie kilka dni przerwy aż przejdzie, etc.
To są nasze przekonania, nasze nawykowe zachowania, nasze utarte schematy myślenia, które przeradzają się w emocje i działania a te z kolei mają negatywny wpływ na efekty dlatego tak często nasze plany kończą się fiaskiem – czasem jest to kwestia kilku dni a czasem tygodni. Udaje Ci się osiągnąć zamierzony cel i nagle dopada Cię efekt jojo – brzmi znajomo?
Brak konsekwencji/motywacji lub jej szybki spadek, przekonania i nawykowe zachowania to między innymi jedne z czynników mających kluczowy wpływ na efekty naszego procesu zmiany – dlatego właśnie powstała psychodietetyka.
PSYCHODIETETYKA – CO TO WŁAŚCIWIE JEST?
Psychodietetyka jest dosyć młodą specjalizacją, która narodziła się z potrzeby spojrzenia holistycznie na problem pogłębiającej się otyłości, braku aktywności i braku akceptacji ktora łączy wiedzę zarówno dietetyczną jak i psychologiczną.
„W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć, ale również odpowiadamy na pytanie w jaki sposób to zrobić”.(więcej)
PSYCHODIETETYK – KTO TO JEST?
Pomaga w zrozumieniu problemu, który doprowadza do zaburzeń odżywiania oraz pomaga w dobraniu indywidualnego programu żywienia. Psychodietetyk, łącząc wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, koncentruje się na wprowadzeniu w życie pacjenta trwałych zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. W sposób całościowy ocenia przyczyny zaburzeń odżywiania, jak również chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania. Pomaga ustalić cel, pomaga wytyczyć drogę a jednocześnie pokazuje jak znaleźć siłę i motywację do tego, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę i sprawić, by nowy sposób odżywiania stał się trwałym nawykiem, a nie tylko krótkotrwałą dietą. Dla psychodietetyka kluczem do sukcesu jest motywacja pacjenta, ponieważ większość porażek w odchudzaniu oraz w zmianie nawyków żywieniowych wiąże się właśnie z brakiem wystarczającej motywacji i silnej woli (więcej).*
PSYCHODIETETYK – KOMU POMAGA?
Każdej osobie mającej problem z relacją z jedzeniem, pragnącej zrzucić zbędne kilogramy, mającej objawy
kompulsywnego, emocjonalnego jedzenia, uzależnienia od jedzenia, osobom borykającym się z negatywnymi
zachowaniami, emocjami, przekonaniami.
Ja, jako psychodietetyk połączyłam pasję do psychologii i zrozumienia ludzkich zachowań oraz złożoności naszego sposobu rozumienia siebie. Ponadto jestem wielką zwolenniczką aktywności fizycznej, która jest nam potrzebna do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia jak również wyglądu a także zdrowego, racjonalnego sposobu życia, odżywiania. Przede wszystkim jestem kobietą i chcę pracować z kobietami, aby mogły uzyskać trwałe efekty - dobry wygląd, pełną akceptację, zadowolenie a co za tym idzie cieszyć się życiem.
Jeśli chcesz dobrze się odżywiać i nie myśleć non stop o diecie oraz osiągnąć upragnioną sylwetkę to zachęcam do skorzystania z usług psychodietetyka.
Wioleta Łagowska
Dyplomowany psychodietetyk (WSB Chorzów), instruktorka fitnessu (AWF Katowice), trener personalny (Rock Fit Katowice) oraz certyfikowana specjalistka ds. żywienia (Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia Tychy)